یادداشت های یک دانشجوی گرافیک

آموخته های من از هنر گرافیک و نرم افزار فتوشاپ

مشخصات

صبا

صبا هستم؛ علاقه مند به هنر و گرافیک! قصد دارم توی این وبلاگ که به عنوان یه خونه ی مجازی انتخابش کردم درباره ی مسائل مختلف و در صدر هر چیزی درباره ی گرافیک و فتوشاپ بنویسم.


نويسندگان وبلاگ

لینک دوستان

سایبان عشق
اهورا
روبوسی
درد مشترک
خانه تنهایی
13
سرگرم عاشقانه طنز
کامران و هومن
گذری بر معماری
معماری
معماری و هنر
mesy love
مرداب تنهایی
دنیای معماری
و خداوند عشق را آفرید
best download
پسرکوچک گرافیک
سرای امید
پسری برای تمام فصول
سمرسپید (white tale)
عکس هایی از هنرمندان و بازیگران
خاطرات دختر ترشیده( یاسمین خانم)

چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۸۸

مختصری درباره ی گرافیک

سلام.

من صبا؛ دانشجوی سال دوم رشته ی گرافیک هستم و اطلاعات و تخصص خیلی کمی دارم. این رشته رو به خاطر علاقه به هنر انتخاب کردم.

هنوز برای من حرفه ای وبلاگ نوشتن خیلی زوده. اما از اونجایی که بالاخره باید یه نقطه ی آغاز باشه اینجا رو با کمک سارا آماده کردم تا گاه گاهی یه سری مطالب براش آماده کنم و ذره ذره پیش برم تا شاید زمانی که اطلاعاتم به حد مناسبی رسید بتونم یه وبلاگ کاملا حرفه ای داشته باشم.

قصدم یاد دادن نیست، بلکه می خوام از دانش دوستان استفاده کنم و یاد بگیرم. در کنارش هم مطالب ساده و مختصری رو که توی کلاس یا به صورت تجربی و از منابع مختلف یاد می گیرم اینجا بنویسم تا برای خودم مرور باشه و شاید برای دیگران مفید!

اگر زمانی مطالب غیر گرافیکی اینجا نوشتم تعجب نکنید! جی آرت یه خونه ی مجازی هست تا درش بتونم فرصت آموختن رو در کنار یه زندگی ساده و آروم تجربه کنم. شاید یه روز اینجا یه درد دل ساده؛ یا حتی بعضی از دست نوشته ها و شعرهای خودم رو هم بنویسم! تا زمانی که بتونم یه وبلاگ کاملا تخصصی در کنار این خونه ی مجازی داشته باشم!

امیدوارم تنهام نذارید!

برای آغاز، درباره ی گرافیک توضیح مختصری می نویسم تا افرادی که علاقه دارن در این رشته تحصیل کنن بیشتر دربارش بدونن.

این رشته از مقطع متوسطه در هنرستان ها تدریس میشه و یه رشته ی زیبای دانشگاهی هم هست.

گرافیک هنری هست که به دو حالت دستی و کامپیوتری انجام میشه و نیاز به قدرت خلاقیت و ذهن هنری داره. در حالت دستی که البته پیش نیاز و مقدمه ی گرافیک کامپیوتری هست شیوه های مختلف رسم و طراحی و رنگ شناسی و موارد مشابه آموزش داده میشه. در حالتهای پیشرفته تر عکاسی، چاپ، تصویرسازی، صفحه آرایی، زیبایی شناسی و خوشنویسی هم به موارد مقدماتی اضافه میشه و در دوره های تخصصی هم نرم افزار های گرافیکی مثل فتوشاپ (Photoshop)، کورل درا (Corel Drow )، پریمایر (که بیشتر برای انیمیشن سازی استفاده میشه!) و تری دی مکس (یه نرم افزار سه بعدی سازی) و نرم افزارهای دیگه هم مورد استفاده قرار می گیرن. اصلی ترین نرم افزار گرافیکی، پر استفاده ترین و مشهور ترین نرم افزار "فتوشاپ" هست که در حال حاضر دارم روی همین نرم افزار کار می کنم و چیز زیادی از باقی نرم افزارها نمی دونم.

از نرم افزارهای مختلف در طراحی پوستر، آرم و لوگو، بیلبورد و طرح های تبلیغاتی و گرافیکی، لیبل، کارت ویزیت، طرح های مختلف بعضی از کتب و کارت پستال های گرافیکی و بسیاری موارد دیگه استفاده میشه.

در گرافیک دستی هنر نقاشی هم مهم و قابل توجه هست. استفاده از ابزار مختلف رنگ مثل مداد رنگ، رنگ پلاستیک، گواش، آبرنگ، رنگ روغن، اکرلیک، مرکب و ابزارهای مختلف مثل قلم فلزی، راپید و گراف، انواع مختلف قلم مو، انواع مقوا و کاغذ و غیره متداول هست.  

برای تحصیل در رشته ی گرافیک مهم ترین مساله ذوق و پشتکار هست که اگر با خلاقیت یک ذهن هنرمند ترکیب بشه می تونه از شما یه گرافیست موفق و حرفه ای بسازه. در ضمن، از اونجایی که دانشگاه های ایران خصوصا در رشته های هنری به اندازه ی کافی قوی و کامل کار نمی کنن پس نباید فراموش کنید که برای یاد گرفتن باید بیشتر از هر چیز به تلاش و علاقه ی خودتون تکیه کنید و در معنای واقعی کلمه یک "دانشجو" باشید! حتی اگر آموختن این هنر رو شخصا و بدون حضور و تحصیل در دانشگاه دنبال کنید!

در نوشته ی بعدی سعی می کنم مطلب ساده ای درباره ی نرم افزار فتوشاپ بنویسم.

در آخر، آغاز ماه مهر، ماه مهربان رو به همه ی شما و خصوصا محصلین تبریک میگم و برای همه آرزوی ایام شاد و پاییزی خوش رنگ و شیرین دارم.

---

پ.ن:

زندگی برگه ی نقاشی نیست!

زندگی چون گل و دشت، زندگی مثل درختی پر بار، زندگی مثل نداییست که از سوی خدا می آید...

+ نویسنده : صبا ; ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ

پيام هاي ديگران()